Průzkum vnímání svobody médií: Media Freedom Poll 2024

26. 4. 2024

Sdílet článek

Rada pro redakční nezávislost představila nová data o postojích veřejnosti ke svobodě médií v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku a v Česku. Tisková konference s panelovou debatou proběhla 25. dubna 2024 v prostorách vydavatelství HVG v Budapešti.

Kompletní výsledky průzkumu a videozáznam celé debaty jsou k dispozici na webu www.mediafreedompoll.com.

Na prezentaci průzkumu navázala panelová diskuse, ve které vystoupili Tessa Szyszkowitz (moderátor), Márton Gergely (HVG, Maďarsko), Beáta Balogová (SME, Slovensko), Bartosz Wieliński (Gazeta Wyborzca, Polsko), Veronika Munk (Denník N, Slovensko), Alexander Dworzak (Reportéři bez hranic, Rakousko) a Václav Štětka (Loughborough University, Velká Británie). Zjištění z průzkumu komentovala eurokomisařka Věra Jourová.

Media Freedom Poll 2024 odhalil výrazné změny v postoji veřejnosti ke svobodě médií, které jsou způsobeny politickými změnami a rostoucími obavami z ruského vměšování v regionu.

Nejvýraznějším zjištěním je prudký pokles obav o svobodu médií v Polsku, které po zvolení nové vlády klesly ze 71 % v roce 2023 na 53 % v roce 2024. To kontrastuje se situací na Slovensku a v Maďarsku, kde se obavy oproti loňskému roku naopak zvýšily, neboť obě vlády nadále čelí kritice za to, jak se staví ke svobodě médií a právnímu státu.

Průzkum také poukazuje na rostoucí obavy z pronikání ruských myšlenek do domácích médií a veřejného mínění v zemích V4. Většina respondentů vyjádřila obavy z ruského vlivu, přičemž v Maďarsku to bylo 61 % a v Polsku 77 %.

Navzdory těmto obavám mají vlády silnou podporu veřejnosti, aby přijaly opatření na ochranu svobody médií. Převážná většina respondentů ve všech čtyřech zemích se domnívá, že by státy měly posílit legislativu na ochranu nezávislosti médií, přičemž v Polsku tato hodnota dosahuje 78 % a na Slovensku 74 %.

Průzkumu, který provedla agentura MEDIAN z pověření Rady pro redakční nezávislost a za podpory nadace Bakala Foundation, se v březnu 2024 v zemích V4 zúčastnilo více než 4 000 respondentů starších 18 let. Partnerem tiskové konference s panelovou debatou byla organizace Reportéři bez hranic, Rakousko, a HVG.

Tessa Szyszkowitz, předsedkyně Rady pro redakční nezávislost, uvedla: „Data z průzkumu Media Freedom Poll za období tří let odhalují složitý obraz veřejného mínění o svobodě tisku ve střední Evropě. Kontrast mezi klesajícími obavami v Polsku a rostoucím znepokojením v Maďarsku a na Slovensku je markantní.“

„V době, kdy se region potýká s politickými změnami a ruským vlivem, naše zjištění zdůrazňují klíčový význam ochrany nezávislosti médií. Silná podpora veřejnosti, pokud jde o přijímání opatření, zdůrazňuje naléhavou potřebu důrazné reakce vlád, občanské společnosti i mezinárodních institucí.“