Tessa Szyszkowitz jmenována předsedkyní Rady pro redakční nezávislost

30. 6. 2022

Sdílet článek

Tessa Szyszkowitz přebírá vedení Rady pro redakční nezávislost od Mishy Glennyho, který jí předsedal od jejího založení před třemi lety.

Rada je unikátní iniciativou, jejímž cílem je zajistit, aby novináři a redaktoři vydavatelství Economia mohli vykonávat svou práci bez nepatřičného ovlivňování. Jejím cílem je také podporovat redakční nezávislost médií a pozitivně ovlivňovat novinářskou kulturu ve střední a východní Evropě.

Ve své funkci chce Szyszkowitz navázat na práci Rady a propagovat redakční nezávislost během českého předsednictví Rady Evropské unie. Glenny bude i nadále součástí Rady jako čestný člen, spolu s řádnými členy Alexandrou Borchardt, Aleksanderem Kaczorowským a Václavem Štětkou.

„Za tři krátké roky se Rada stala nejen garantem redakční nezávislosti titulů Economie, ale také hlasitým zastáncem redakční nezávislosti v celém regionu. To je obzvláště důležité, protože v některých zemích se svoboda médií nejen že neposiluje, ale naopak oslabuje,“ uvedla Tessa Szyszkowitz. „Vzhledem k tomu, že Česká republika přebírá předsednictví Rady EU, máme příležitost téma redakční nezávislosti otevřít jako hlavní součást debaty při přípravě nového evropského aktu o svobodě sdělovacích prostředků.“

Tessa Szyszkowitz

Dr. Tessa Szyszkowitz je historička, novinářka a spisovatelka. Svou kariéru začala v denících Süddeutsche Zeitung a Arbeiterzeitung, poté působila jako korespondentka v Jeruzalémě, Bruselu a Moskvě pro německy píšící týdeníky, jako je rakouský zpravodajský časopis Profil a švýcarský NZZ am Sonntag. V současné době je zahraniční publicistkou rakouského týdeníku Falter a londýnskou korespondentkou rakouského zpravodajského časopisu Profil. Pravidelně také píše pro německý časopis pro politickou kulturu Cicero v Londýně. Szyszkowitz pravidelně komentuje evropské záležitosti pro britské a evropské televizní a rozhlasové stanice, je kurátorkou ve vídeňském Bruno Kreisky Forum for International Dialogue a je vedoucí spolupracovnicí Royal United Services Institute for Security and Defence Studies v Londýně. Je autorkou několika kritikou oceňovaných knih, včetně Echte Engländer – Británie a brexit.

Misha Glenny

V červnu byl Misha Glenny jmenován rektorem Institute for Human Sciences (IWM) ve Vídni jakožto teprve třetí osoba od založení institutu v roce 1982.